Grafika komputerowa jest coraz prężniej rozwijającą się dziedziną. Sięgają po nią osoby, które swój talent i artystyczną wenę chcą wykorzystać komercyjnie, w sposób dostosowany do XXI wieku. Jak zacząć naukę grafiki komputerowej i jakie programy warto sprawdzić?
Przede wszystkim kursy graficzne
Nikt nie rodzi się grafikiem. Są osoby, które mają do czegoś mniejszą, lub większą smykałkę. Jednak to ciężka praca oraz determinacja w głównej mierze pozwala osiągnąć wymarzony efekt. Dlatego, jeżeli nie jest się studentem uczelni wyższej o profilu artystycznym, warto sięgnąć po dedykowane kursy.
Kursy grafiki można zakupić na wielu stronach internetowych, takich jak udemy, domestika. Można zapisać się na lokalny kurs dla grafików, ogłoszony w danym mieście, a także zasięgać rad i pomocnych wskazówek na grupach facebookowych dla grafików.
Jakie programy wziąć pod uwagę podczas nauki?
Wiele osób, które uczą się grafiki, zaczyna od gimpa. To oczywiście program warty uwagi, jednak dobrze jest dodatkowo przyjrzeć się programom takim jak:
- Krita
- Inkscape
- Illustrator
- Medibang
- Canva
- Photoshop
- Procreate
Część z nich, jak Krita, Medibang, Inkscape, czy podstawowa wersja Canvy są darmowe. Photohop i Illustrator należą do płatnego pakietu Adobe, natomiast Procreate obsługują urządzenia Apple. Ich wybór zależy nie tylko od sprzętu i możliwości finansowych, ale także od tego, czy chce się tworzyć grafikę rastrową, czy wektorową. Niemniej jednak, dobrze jest przetestować kilka programów, aby wybrać dla siebie ten najwygodniejszy.
Wybierając konkretny program, łatwiej dobrać do niego kurs, ponieważ popularnie dostępne są kursy dedykowane poszczególnym programom – nawet darmowym.