Nowoczesne technologie dają nam wiele możliwości w codziennym życiu i w pracy. Ważnym pojęciem w tym wypadku jest grafika komputerowa, która dotyczy wielu czynności. Czym dokładnie jest grafika tego typu? Co warto o niej wiedzieć? Na co wskazuje definicja?

Grafika komputerowa

Grafika komputerowa jest inaczej nazywana cyfrową. To ważny dział informatyki, który korzysta z innowacyjnych technik komputerowych, jak i wizualizacji obrazów cyfrowych.

Początkowo to pojęcie znane było w technice. Z biegiem lat grafika stała się popularna w branżach naukowych, artystycznych, rozrywkowych, czy reklamowych. Aktualnie jest to dziedzina, która cały czas się rozwija i daje wiele możliwości. Zajmuje się zastosowaniem systemów komputerowych do przetwarzania i generowania obrazów i wizualizacji danych.

Podstawowe rodzaje i zastosowanie

Grafika cyfrowa dzieli się na wektorową i rastrową. Są one wykorzystywane w wielu dziedzinach życiowych. Wszechstronne zastosowanie technologii sprawia, że to nieodłączna część działania wielu firm. Jeśli chodzi o zastosowanie grafiki komputerowej, wyróżnić można:

  • Wizualizację danych – cyfrowa grafika pozwala nam przestawiać różnorodne dane.
  • Komputerowe wspomaganie projektowania – jest to zagadnienie dobrze znane inżynierom.
  • Materiały edukacyjne – grafika cyfrowa jest spotykana w książkach, podręcznikach, encyklopediach itp.
  • Wizualizację medyczną – cyfrowe obrazy pozwalają przeprowadzać dokładne zabiegi i badania.
  • Sztukę i rozrywkę – chodzi tutaj o filmy animowane, gry komputerowe, dzieła artystyczne i wiele innych.

Jak widać, grafika komputerowa ma niezwykle szerokie zastosowanie.