Oprogramowanie jest przeznaczone do wykonywania szerokiego zakresu zadań w organizacji, która zajmuje się grafiką komputerową. Oprogramowanie biurowe można podzielić na oprogramowanie ogólnego przeznaczenia i oprogramowanie specjalistyczne. Różnorodne oprogramowania graficzne i projektowe są instalowane głównie na komputerach tylko tych pracowników, którzy muszą z nimi pracować.

Programy graficzne i projektowe i ich zastosowanie

Programy graficzne i projektowe jest wykorzystywane w różnych dziedzinach, od budownictwa po projektowanie gier komputerowych. Projektanci, architekci, animatorzy 3D, fotografowie, reżyserzy filmowi i wiele innych osób wykorzystuje w swojej codziennej pracy wiodące osiągnięcia producentów oprogramowania.

Programy do modelowania 3D

Programy te można z grubsza podzielić na kilka grup. Po pierwsze, istnieją programy do modelowania 3D. Są one szeroko stosowane do projektowania i budowy obiektów przemysłowych i cywilnych, do opracowywania produktów przemysłowych, do tworzenia animacji i różnych efektów wizualnych, które w ostatnich latach są szeroko stosowane w kinematografii i grach komputerowych do tworzenia realistycznych postaci i efektów specjalnych.

Oprogramowanie do grafiki dwuwymiarowej

Inny rodzaj edytorów grafiki można przypisać do oprogramowania do grafiki dwuwymiarowej. Są to w pełni funkcjonalne programy do tworzenia ilustracji, edytory zdjęć, aplikacje do projektowania wnętrz, narzędzia do tworzenia komiksów, stron internetowych itp.

Producenci oferują również moduły oprogramowania, które uzupełniają kolekcję teł i tekstur. Ponadto, kupując dodatkowe zestawy narzędzi, można dostosować oprogramowanie w taki sposób, aby umożliwić jednoczesną pracę nad tym samym projektem w kilku systemach projektowania.

Oprogramowanie graficzne dla drukarni i wydawnictw

Osobno należy wspomnieć o oprogramowaniu graficznym przeznaczonym specjalnie dla drukarni i wydawnictw. Pomagają one zoptymalizować proces przygotowywania layoutów, upraszczając układ, projektowanie, edycję kolorów, dobór czcionek, układ itp., a także automatyzują proces drukowania, poprawiając jakość druku książkowego i cyfrowego.